0

Může z ropné skvrny BP vzejít něco dobrého?

CAMBRIDGE – Možná je to jen fantazie, ale nelze vyloučit, že probíhající katastrofa způsobená ropnou skvrnou BP v Mexickém zálivu nakonec urychlí podporu americké ekologické politiky, která nebude bezzubá. Ano, viníci by měli být potrestáni – jednak aby se v občanech udržela víra, že spravedlnost nakonec zvítězí, a jednak aby si další ropní producenti dobře rozmysleli, zda mají podstupovat neúměrná rizika. Pokud však z neštěstí kolem ropné skvrny BP nevzejde nic jiného, bude to tragická promarněná příležitost vrátit zdravý rozum do národní ekologické a energetické politiky Spojených států, které v posledních letech stále častěji scházejí na scestí.

Proč by měl existovat jakýkoliv důvod k nadějím, zejména ve světle faktu, že americká ekologická politika stojí na nerealistickém přesvědčení, že relativně malé dotace do nových energetických technologií mohou nahradit daňové a cenové pobídky producentů a spotřebitelů?

Skutečnost je taková, že ropná skvrna BP je na nejlepší cestě stát se politickým bodem zvratu s historickými proporcemi. Pokud letní hurikány zaženou obrovská množství ropy na floridské pláže a na východní pobřeží, vyvolá to takovou politickou explozi, že reakce na finanční krizi se proti tomu bude jevit jako tlumená.

Hněv kypí zejména mezi mladými lidmi. Lidé ve věku dvaceti až třiceti let už jsou pod tlakem v důsledku mimořádně vysoké míry nezaměstnanosti a pomalu si začínají uvědomovat, že růstový model jejich země – o účasti na němž sní – je ve skutečnosti naprosto neudržitelný, ať už jim političtí představitelé tvrdí cokoliv. Zatím se to možná projevuje jen ve formě černého humoru (v New Orleansu se například ptá číšník hostů, zda si přejí krevety olovnaté, nebo bezolovnaté). Exploze se však blíží.