Aliance civilizací?

MADRID – V Madridu se nedávno sešlo první mezinárodní fórum Aliance civilizací, ustavené jako protijed k myšlence, že svět je odsouzen ke „střetu civilizací“, a odhalilo, že na myšlence Roberta Kagana, že Američané jsou z Marsu a Evropané z Venuše, je víc než jen zrnko pravdy. Spojené státy se už od 11. září 2001 věnují křížové výpravě proti silám zla v muslimském světě. Naproti tomu teroristický útok na Španělsko z 11. března 2004, při němž zahynulo 200 lidí, vyvolal „protikřižácké“ tažení, jehož záměrem je odzbrojit extremismus budováním mostů porozumění a usmíření s islámem.

Podporována společně Španělskem a Tureckem, iniciativa Aliance civilizací není prosta politických kalkulací. Španělům pomáhá ospravedlnit jejich náhlé stažení z Iráku v roce 2004; pro Turky se jedná o další prostředek v jejich úsilí vstoupit coby nezbytný most mezi islámem a Západem do Evropské unie.

Cílem Aliance civilizací, nesevřeného a poněkud rozpačitého projektu, je zhojit rány vzešlé z konfliktu mezi islámem a Západem prostřednictvím vzdělávání, životaschopných integračních politik a poučenějšího dialogu s médii. Trpí ovšem naprostým skepticismem hlavních světových aktérů, neboť USA, Rusko a v této věci ani EU neprojevily žádné nadšení.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/Uj9ZtsScs