A man walks on crutches at Mulago hospital in Kampala SUMY SADURNI/AFP/Getty Images

Rakovina a její hrozba pro budoucnost Afriky

CHICAGO – Jeden z nejpalčivějších problémů veřejného zdravotnictví v dnešní Africe zároveň patří mezi problémy, o nichž se nejméně hovoří: je to rakovina, celosvětově hlavní příčina úmrtí. Každý rok je tato nemoc diagnostikována přibližně 650 tisícům Afričanů a více než půl milionu Afričanů na rakovinu zemře. Během příštích pěti let se počet úmrtí na rakovinu v Africe může zvýšit na více než milion ročně – takový nárůst úmrtnosti by z rakoviny učinil jednoho z největších zabijáků na kontinentu.

V boji proti smrtelným infekčním onemocněním bylo v celé subsaharské Africe dosaženo úžasného pokroku. Díky mezinárodní i místní spolupráci se počet úmrtí na malárii v Africe snížil o 60%, obrna se dostala na pokraj vymýcení a podařilo se prodloužit životy milionů Afričanů nakažených virem HIV/AIDS.

Boj proti chronickým neinfekčním onemocněním (NCD), mezi něž patří i rakovina, bohužel tak úspěšný není. Rakovina dnes v rozvojových zemích zabije víc lidí než AIDS, malárie a tuberkulóza dohromady. Afrika je příjemcem pouhých 5% globálních financí určených na prevenci a kontrolu rakoviny, a boj s touto nemocí tak nestačí držet krok s jejím šířením. A podobně jako se svět sjednotil a pomohl Africe překonat epidemie infekčních onemocnění, je stejný přístup na bázi spolupráce zapotřebí i k zastavení krize kolem rakoviny.

https://prosyn.org/VvyJtI3cs