0

Povede kolaps amerického akciového trhu ke krizi?

Miliardy lidí na celém světě, kteří neinvestují na americkém akciovém trhu, vedou klesající ceny amerických akcií k jedné velké obavě. Povede pokles akciového trhu k takovému propadu americké ekonomiky, že jeho dopad pocítí celý svět? Je radno se ptát, poněvadž dosud po prasknutí finančních bublin přišel téměř vždy kolaps produkce a zaměstnanosti.

Na tuto otázku nelze v této chvíli odpovědět s naprostou určitostí, ale já osobně odhaduji, že se z toho Spojené státy dostanou jen s mírným oslabením ekonomiky. Můj optimismus se může zdát ne zcela na místě v době, kdy je klesání burzy na denním pořádku a kdy i v ostatních zemích způsobují propady akciového trhu poklesy v ekonomice.

Není zcela na místě také vzhledem k oslabené vůdčí ekonomické roli Spojených států. Prezidentu Bushovi šlo lehkomyslně v prvé řadě o snížení daní pro bohaté bez ohledu na ostatní ekonomické zájmy. Jeho heslem je protekcionismus, ne volný obchod. A teď jak u Bushe, tak u viceprezidenta Cheneyho zkoumají, zda se náhodou nedopustili hospodářských trestných činů v dobách, kdy ještě oba podnikali.

Proč jsem tedy mírně optimistický? Zkusme se podívat na vztahy mezi akciovým trhem a zbytkem ekonomiky.