Čekání na Hamás

Rozhodnutí předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse odložit na neurčito volby do Legislativní rady, plánované na tento měsíc, prohloubilo roztržku s hnutím Hamás jakožto jeho islamistickým rivalem. Hamás nese jednostranné Abbásovo rozhodnutí nelibě a tvrdí, že jde o přímé porušení dohody mezi ním a Abbásovým hnutím Fatah, která vedla k současnému příměří s Izraelem. Podle Hamásu s ním nebylo toto rozhodnutí před oznámením konzultováno.

Původní datum voleb, tedy 17. červenec, postavilo Fatah do obtížné situace. Jeho veřejný obraz pošpinily vnitrostranické půtky a korupce, a tak vidí ve své konferenci plánované na 4. srpen dobrou příležitost sjednotit se před volební kampaní. Hamás si je zmatků v hnutí Fatah dobře vědom a obviňuje Abbáse, že volby do Legislativní rady neodkládá z důvodů státnických, nýbrž stranických.

V nedávné době Hamás zvítězil v několika místních volbách na západním břehu Jordánu a v Gaze, což vedlo pozorovatele k předpovědím, že si toto hnutí povede dobře i ve volbách parlamentních. Popularita Fatahu mezi Palestinci zaznamenala od vypuknutí druhé intifády koncem roku 2000 prudký pokles. Fatah byl přitom dlouho páteří palestinského nacionálního hnutí a dominantní frakcí OOP. I přes vzpruhu v podobě podepsání dohod z Osla a ustavení Palestinské samosprávy v roce 1994 popularita Fatahu v posledních deseti letech klesala v důsledku obviňování z korupce a nekompetentnosti.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/OxASTly/cs;