Čekání na bomby

PRIŠTINA: Válka je veskrze špatná věc, a to je fakt, na který jsem nepřišel zrovna teď, kdy Kosovo čeká na bomby Aliance. Poprvé jsem se o tom přesvědčil, když jsem pohlédl do tváří uprchlíků všech válek, které už bývalou Jugoslávii postihly. Nasedl jsem na poslední let z Chorvatska a uletěl dříve, než válka vypukla naplno, a třebaže jsem měl normální letenku, ocitl jsem se na samém konci fronty čekajících na nástup do letadla. Muži odstrkovali ženy a děti z cesty a snažili se dostat na palubu. Každý chtěl uletět, i kdyby to mělo znamenat, že ty bezejmenné ženy a děti zůstanou tam, kde jsou.

Toto píšu ve své kanceláři v Prištině, skutečně jen hodiny před tím, než NATO udeří na srbské pozice. Nezdá se mi, že by dnešní válka vyhlížela nějak lépe, než ta předchozí v Záhřebu. Vím, že zde kruté zabíjení skončí dříve, než bych si myslel, protože, především, Miloševičova válečná mašinérie je nyní konfrontována s mnohem silnější alianční. Také vím, že jedním z výsledků nadcházejících leteckých útoků bude právě destrukce zmíněné srbské válečné mašinérie, ba co víc, že se tato už nikdy nevzpamatuje, jak se stalo během tohoto století.

Rovněž vím, že tento fakt by sám o sobě mohl změnit chování balkánských národů a jejich vztah k válce; my, lidé jihovýchodní Evropy budeme muset vyrovnat se skutečností, že nad námi existuje bezpečnostní deštník, vytvořený jednotkami NATO. Válčení minulých staletí, především krvavé etnické čistky minulého desetiletí, už nebude jednou pro vždy možné.

https://prosyn.org/fdrV9zpcs