0

Transformace Turecka

Zvolení Abdulláha Güla jedenáctým prezidentem Turecka znamená v dějinách této země předěl.

Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) – nábožensky konzervativní, ale ekonomicky liberální – drtivě zvítězila v červencových parlamentních volbách vypsaných poté, co armáda zabránila Gülovi stát se prezidentem. Toto vítězství v kombinaci s nynějším Gülovým zvolením potvrzuje nástup AKP jakožto strany opětovného urovnání a také skutečnost, že navzdory vzestupu xenofobního nacionalismu si Turci přáli integrovat se s Evropskou unií.

V dubnu se Gülova kandidatura setkala s hrozbou vojenského převratu, což uspíšilo konání nedávných voleb. Voliči tedy zároveň dali najevo, že si nadále nepřejí, aby se armáda angažovala v domácí politice, a odmítli varování generálů, že AKP dovede zemi do temnoty teokratické vlády.

Urputná debata týkající se prezidentského úřadu podtrhla symbolický význam této funkce v turecké domácí rovnováze sil. Muslimský šátek, který z náboženských důvodů nosí na hlavě Gülova manželka, byl vnímán jako útok na svatosvatý turecký princip sekularismu. Odstupující prezident Ahmet Necdet Sezer dokonce odmítl zvát manželky poslanců za AKP, které si zahalují vlasy, na státní večeře a recepce u příležitosti státního svátku.