krueger10_Scott Olson_Getty Images_trucks Scott Olson/Getty Images

Trumpova antiekonomika služeb

WASHINGTON – V devatenáctém století tvořili více než 70% americké pracovní síly farmáři. V roce 2017 už to bylo méně než 2%. V roce 1970 pracovalo zhruba 32% osob zaměstnaných v soukromé sféře ve výrobních sektorech. V roce 2018 to bylo 13,5%. Dynamické sektory americké ekonomiky se dnes nacházejí v oblasti služeb, přestože to americký prezident Donald Trump fixovaný na stará výrobní odvětví zjevně nepochopil.

A tak jako v dřívější éře představovaly nejrychleji rostoucí segment ekonomiky výrobní společnosti, v dnešní éře jsou to firmy poskytující služby. Mnozí lidé – dost možná včetně Trumpa – přemýšlejí o službách jako o sektoru domácích hospodyněk, údržbářů a pracovníků v restauracích. Služby však zahrnují i dopravu, informační technologie, finance, profesionální a obchodní služby, vzdělávání, zábavu a mnoho dalších odvětví. Ve Spojených státech pracuje největší počet osob zaměstnaných ve službách v oblasti dopravy a komunálních služeb, školství, zdravotnictví a obchodních služeb. A to zde vůbec nejsou zahrnuty osoby samostatně výdělečně činné.

V roce 2017 pracovalo v celém výrobním sektoru v USA 12,4 milionu zaměstnanců, oproti 20,6 milionu pouze v obchodních a profesionálních službách. Většina pozorovatelů přitom zařazuje nejmodernější a nejdynamičtější činnosti v ekonomice – a mnohé z jejich dobře placených pracovních míst – právě mezi profesionální služby. Celkově představovala zaměstnanost v oblasti služeb 70% celkové zaměstnanosti v soukromém sektoru.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/j2KuM8Zcs