A view if public access areas of Trump Tower Andrew Lichtenstein/Getty Images

Trumpův tříprocentní růst pro jedno procento

CAMBRIDGE – Americký prezident Donald Trump se vychloubá, že jeho politika zajistí na mnoho příštích let trvalý růst ve výši 3-4%. Jeho předpověď je v příkrém rozporu s odhady mnoha profesionálních prognostiků, včetně těch z Wall Streetu a Federálního rezervního systému, kteří očekávají, že USA budou moci hovořit o štěstí, pokud dosáhnou alespoň dvouprocentního růstu.

Existuje však nějaká možnost, že Trump má pravdu? A pokud ano, do jaké míry za to bude zodpovědná jeho politika – a neponese s sebou rychlejší růst také vysoké dlouhodobé náklady v oblasti životního prostředí a nerovnosti příjmů? Akciový trh se sice stará jen o tempo růstu, avšak většinu Američanů by měla velmi zajímat i otázka, jakým způsobem je tohoto růstu dosaženo.

Trumpova předpověď celkového tempa hospodářského růstu Spojených států není tak úplně nereálná. Setrvalý proud ekonomických dat naznačuje, že roční tempo růstu se dnes zrychlilo na 2,5%, což je zhruba mezi Trumpovými prognózami a názorem expertů. Během prvních šesti měsíců Trumpova prezidentství navíc výrazně vzrostla zaměstnanost, kdy celkem vznikl více než milion nových pracovních míst, a ceny akcií šplhají na nová maxima. Oba tyto faktory podporují vyšší spotřebu.

https://prosyn.org/Bw0AIBDcs