14

Politikaří Fed?

CAMBRIDGE – Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v nedávné debatě se svou soupeřkou Hillary Clintonovou trval na svém tvrzení, že předsedkyně Federálního rezervního systému USA Janet Yellenová je politicky motivovaná. Fed podle Trumpa aplikuje nadměrné dávky měnové stimulace, aby oblouzněným voličům namluvil, že dochází k hospodářskému oživení.

Není to úplně ztřeštěná představa, ale já nic takového nevidím. Jestliže si Yellenová usmyslela nechat úrokové sazby hluboce zmražené, proč se v posledních měsících snaží upevnit dlouhodobější sazby vytrvalým tvrzením, že je Fed pravděpodobně zvýší rychleji, než se trh v současnosti domnívá?

Chicago Pollution

Climate Change in the Trumpocene Age

Bo Lidegaard argues that the US president-elect’s ability to derail global progress toward a green economy is more limited than many believe.

Centrální bankéři už samozřejmě předvedli, že držitelům moci umějí před volbami pomoci, když nechají stoupat inflaci a zaměstnanost vzkvétá. Americký prezident Richard Nixon během své kampaně za znovuzvolení v roce 1972 příkře mentoroval předsedu Fedu Arthura Burnse, že musí promazat soukolí ekonomiky, aby mu pomohl porazit demokratického vyzyvatele George McGoverna. Nixon sice halasně vyhrál, ale Burnsovy politiky přispěly ke spuštění celosvětové inflace 70. let a uspíšily rozpad poválečného systému pevných směnných kurzů. Dlouhodobé dopady byly katastrofální.

Vyvolá Yellenová reprízu starých zlých 70. let, kdy inflace v USA prorazila do dvouciferných čísel? Pochybuji. Ačkoliv není těžké si představit, že soukromě má Yellenová o Trumpovi stejně nízké mínění jako on o ní, většina pozorovatelů nevidí příznaky toho, že by inflace byla za rohem.

Pravda, někteří lidé stále trvají na tom, že pokud Fed bezodkladně nezvýší úrokové sazby a nezkrotí nabídku peněz, USA půjdou ve stopách Zimbabwe (kde inflace koncem roku 2008 vysoce překročila 25 000 %). Argument, že rozšiřování bilance Fedu se přetaví ve vysokou inflaci, se však v posledních letech kolosálně mýlí. Inflace v USA je vytrvale pod úrovní cíle a výnosy dluhopisů i dnes odrážejí hlubokou skepsi, zda má Fed vůli a schopnost stabilně růst cen držet na oficiálním 2% cíli.

Ostatně centrální banky, které se v poslední době pokusily úrokové sazby předčasně zvýšit, včetně Evropské centrální banky a Švédské národní banky, byly nuceny zařadit zpátečku a Fed se chce takovému osudu vyhnout. Americká ekonomika v současnosti podává mnohem lepší výkon a čas na další zvýšení sazeb je patrně blízko.

Je však směšné dovozovat z toho, že okamžité zvyšování sazeb je jasná volba. Ve skutečnosti se celosvětově stále uplatňuje tah na snižování úrokových sazeb; výrazně v režimu uvolňování podmínek je ECB a japonská centrální banka, jakož i mnohé menší centrální banky. Fed určité zpřísňování umožňuje už tím, že se k tomuto postupu nepřipojuje a nechává americký dolar zhodnocovat.

Abychom byli spravedliví, je třeba přiznat, že centrální banky nejsou vůči manipulaci imunní a odrážet politické tlaky je nekonečný boj. Během finanční krize byly měnové orgány vyzývány, aby na sebe vzaly přechodnou nouzovou zodpovědnost, včetně rozsáhlých nákupů dluhopisů vlády a soukromého sektoru. Většina, včetně Fedu, stále není na dohled od čistého ústupu; to problém izolace od politiky ještě víc zkomplikovalo, volby nevolby.

Někteří jsou přesvědčeni, že jedinou záchranou je návrat do éry zlatého standardu konce 19. století, kdy vlády zafixovaly ceny měn ve zlatě, takže nezbylo mnoho prostoru pro politické vměšování. Příznivci zlata bohužel působí dojmem, že kupodivu – či snad záměrně – nevědí nic o chronických finančních krizích a hlubokých recesích oné doby. Zlatý standard se nakonec zhroutil, když od něj byly vlády nuceny ustoupit během první světové války a následně se jim už nikdy nepodařilo plně obnovit veřejnou důvěru.

Progresivnější myslitelé označují za budoucnost peněz soukromé kryptoměny jako bitcoin a tvrdí, že ty politiku škrtají ze hry úplně. I to je ale velice naivní. Vlády omezováním přístupu do bank, zaváděním daňových zákonů, jakož i ztěžováním schopnosti maloobchodníků přijímat kryptoměny dokážou oběh kryptoměn v legální ekonomice znemožnit. (A jak vysvětluji ve své nové knize The Curse of Cash, bitcoin lze stěží považovat za dlouhodobou náhradu bankovek s vysokou nominální hodnotou.)

Ano, technologie blockchain je vzrušující a bude mít zřejmě řadu důsledků v bankovnictví, finančnictví a napříč ekonomikou. Není ale žádnou zárukou proti politickému vlivu na inflaci. V dlouhých dějinách měny, od ražby mincí po nástup papírových peněz, inovoval sice soukromý sektor, ale přivlastňuje si nakonec sektor veřejný. V posledku vždy vláda dokáže ovládat pravidla.

Fake news or real views Learn More

Paradoxní je, že nejlepším způsobem jak centrální banky ochránit před politickým tlakem by bylo rozšířit sadu jejich nástrojů, aby umožňovala účinnou politiku záporných úrokových sazeb, třebaže to bude chtít čas (jak také rozebírám ve své knize). Fed a další centrální banky budou prozatím muset dál kráčet po tenkém ledě, takže budou obzvlášť zranitelné vnějšími tlaky. Fed má dnes naštěstí předsedkyni, která je ochotná a schopná se za něj postavit.

Z angličtiny přeložil David Daduč