Cena za ekonomickou nevědomost

LONDÝN – Politici jsou mistry v přehazování zodpovědnosti. Cokoliv se stane dobrého, odráží to jejich výjimečný talent a úsilí; cokoliv se stane špatného, může za to někdo jiný či něco jiného.

Ekonomie je pro tuto strategii klasickým oborem. Tři roky poté, co se globální ekonomika bezmála zhroutila, se chatrné zotavení ve většině rozvinutých zemí již téměř vyčerpalo a hospodářská ochablost těchto ekonomik s sebou stáhne i zbytek. Experti žehrají na „recesi s dvojitým dnem“, ale v některých zemích první pokles nikdy neskončil: řecký HDP klesá už tři roky.

Když požádáme politiky, aby tyto žalostné výsledky vysvětlili, jednohlasně odpovědí: „My za to nemůžeme.“ A pak stále dokola opakují, že zotavení ztroskotalo kvůli krizi v eurozóně. Tím však celý problém stavějí na hlavu. Krize v eurozóně nevykolejila zotavení, ale je výsledkem absence zotavení. Je to přirozený, předvídatelný a také (mnohými) předvídaný výsledek záměrné politiky stlačování agregátní poptávky v čelních evropských zemích.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/hIZskDK/cs;