Závojové války

Nošení závojů prožívá na celém světě comeback. Ať už jsou to šátky pokrývající jen hlavu (tzv. „hidžáby“), obličej i hlavu („čádory“ a „burky“) nebo celé tělo, zahalené ženy dnes potkáváme snad všude – na ulici, ve školách i v parlamentech.

Proč se tento zvyk vrací? Závoj má sice mít kořeny v tradici, ale jeho znovuoživení je spíš reakcí na dnešní společenskou a politickou nestabilitu. Do Afghánistánu a jiných částí Asie přišel nárůst náboženské ortodoxie po pádu komunistických režimů, v Íránu se objevil po svržení šáha. V Egyptě, Saúdské Arábii a vesměs na celém Blízkém Východě má znovuobjevení závoje ještě řadu dalších příčin: tvrdí se, že je to jeden z důsledků arabské prohry s Izraelem v roce 1967, jiní soudí, že k tomuto jevu dochází v souvislosti s rozpadem snu o arabské jednotě.

Tato návaznost na politiku – o zahalování se v koránu téměř nemluví – ještě více nasvědčuje tomu, že je tento zvyk společenským a náboženským konstruktem: zahalování umožňuje vytvořit jakousi bezprostřední politickou identitu – „okamžitou tradici“ –, která je o to silnější, je-li nošení závoje vynucováno společensky závaznými pravidly. Taková pravidla mohou přicházet seshora, tj. od vlády nebo prostřednictvím výnosů, jež tlumočí základní články islámské víry, ale i zezdola, tedy prostřednictvím společných norem a společenského tlaku.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/LXierdB/cs;