Nezodpovědná G-8

NEW YORK – Jako hostitel letošního summitu skupiny G-8, která čítá významné světové ekonomiky (Francii, Itálii, Japonsko, Kanadu, Německo, Rusko, Spojené státy a Velkou Británii), vyzval kanadský premiér Stephen Harper k „summitu zodpovědnosti“, v jehož rámci by skupina G-8 nesla zodpovědnost za sliby, které během let dala. Zkusme se tedy sami podívat na to, jak si G-8 vedla. Výsledná známka je bohužel nedostatečná. Skupina G-8 letos ilustruje, jak daleko je od společného fotografování k serióznímu globálnímu řízení.

Ze všech slibů, které skupina G-8 v uplynulých letech dala, byl nejdůležitější slib daný nejchudším zemím světa na summitu ve skotském Gleneagles v roce 2005. Státy G-8 tehdy slíbily, že do letošního roku zvýší roční rozvojovou pomoc chudým zemím světa o 50 miliard dolarů oproti roku 2004. Polovina tohoto zvýšení, tedy 25 miliard dolarů ročně, pak měla připadnout Africe.

Skupina G-8 tento cíl ani zdaleka nesplnila, obzvláště ve vztahu k Africe. Celková pomoc se nezvýšila o 50, nýbrž zhruba o 40 miliard dolarů a pomoc Africe vzrostla o 10-15 miliard dolarů ročně namísto slíbených 25 miliard. Při správném počítání by byl tento propad ještě vyšší, protože sliby dané v roce 2005 by se měly očistit o inflaci. Kdyby se tyto závazky měřily v reálných číslech, pak se celková pomoc měla zvýšit zhruba o 60 miliard dolarů a pomoc Africe měla vzrůst přibližně o 30 miliard.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/j3Y1FHc/cs;