Po Si-laj mezi drakem a jeho hněvem

LONDÝN – Po roce nevysvětleného zdržení konečně začne soud s Po Si-lajem, bývalým tajemníkem komunistické strany ve městě Čchung-čchingu. Čelí třem obviněním: z korupce, úplatkářství a zneužití pravomoci. Jeho skutečným prohřeškem je ale to, že uvedl v pochybnost fungování Komunistické strany Číny. Straně bylo navíc mimořádně žinantní usvědčení Poovy manželky z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda, o níž rozsáhle informovala média.

Až soud konečně shledá Poa vinným – a že se tak stane, je jisté –, bude mu nejspíš vyměřen trest odnětí svobody podobný tomu, jaký dostal bývalý šanghajský tajemník strany Čchen Liang-jü (18 let) či bývalý pekingský tajemník strany Čchen Si-tchung (16 let). Oba tito muži byli stejně jako Po členy ústředního výboru KS Číny, tedy nejužšího kruhu partaje – a díky tomuto postavení unikli trestu smrti (na rozdíl od níže postaveného někdejšího ministra železnic Liou Č’-ťüna, odsouzeného za podobná obvinění z korupce a zneužití pravomocí).

Poovo odsouzení však pro Stranu nebude znamenat konec skandálu. Nerozplyne se ani stín, jejž na KS Číny vrhá jeho syn Po Kua-kua, který si žije na vysoké noze v exilu, a manželka Po-Ku Kchaj-laj, usvědčená vražedkyně. Pád pana Po a jeho rodiny ale stěží dosahuje úrovně shakespearovské tragédie. Král Lear to není.

https://prosyn.org/9zc55OCcs