Tálibán znovuzrozený

NOVÉ DILLÍ – Pauza v řadě teroristických útoků sápajících se na přední stránky novin už zřejmě skončila. Znamenají ale nedávný útok na leteckou základnu Bagrám poblíž Kábulu, klíčový vojenský objekt Spojených států v Afghánistánu, a neúspěšný pokus o odpálení vozidla naplněného výbušninami na newyorském Times Square, že se znovu rozhořela „válka proti teroru“ (což je slovní spojení, jemuž se Obamova administrativa záměrně snaží vyhýbat)?

Amerika a Západ sice možná nabyly dojmu, že džihádistický terorismus na své zuřivosti polevuje, ale v Afghánistánu, Pákistánu ani Indii se žádný takový falešný pocit bezpečí neuchytil. Ostatně otázkou v tomto regionu není, zda lze zmírnit válku proti teroru, ale zda proti islámskému terorismu dělá maximum Pákistán, který se v mnoha ohledech stal jeho uzlem.

Jednoduchý vzorec pro zhodnocení přístupu konkrétní země k boji proti terorismu říká: věrohodnost + transparentnost + zásadovost přístupu = legitimita a efektivita. Použijme tento vzorec na Pákistán.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/UM7a890/cs;