Skrytá hrozba světovému obchodu

Hrozby světovému obchodu na sebe berou mnoho podob. K obvyklým podezřelým patří protekcionistické bariéry či militantní protesty proti globalizaci takového ražení, jež vloni v Seattlu zcela vykolejilo výroční rolo jednání Světové obchodní organizace (WTO). Tyto protesty se sice dostanou do titulků, ale v posledních letech se zcela v tichosti zformovala nová a ještě zákeřnější hrozba: takzvaný „otevřený sektoralismus“ čili vyjednávání vstupu na cizí trhy na selektivním základě podle jednotlivých průmyslových odvětví.

V praxi to znamená, že země vyjednávají nižší sazby jen u některých produktů, zatímco u jiných nikoli. Ačkoli se to na první pohled může zdát, není otevřený sektoralismus krokem ke komplexnějším obchodním dohodám. Může ve skutečnosti překazit vyjednávání širších dohod.

Neboť i když jsou sektorové dohody vyjednány úspěšně, ohrožují ekonomickou produktivitu a výkon. Ochraňují totiž nejméně konkurenceschopná průmyslová odvětví, protože každá země se snaží otevřít obchod v oblastech, kde je konkurenceschopná. Žádná země nemá zájem na tom, aby otevírala své výrobní dinosaury zahraniční konkurenci. Ekonomické důsledky tohoto postoje jsou však zvrácené. Představme si Ameriku nebo Evropu uvíznutou v 50. letech 20. století, s hospodářstvím závislým na uhlí, oceli a textilu a bez jakékoli konkurence levnějších výrobců z Asie či odjinud – a nebezpečí, jež z toho plyne, získá zcela jasné obrysy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2dgzUUL/cs;