Trhy cenných papírů a politika

Mnozí ekonomičtí a finanční analytici si stěžují, že trhy cenných papírů rozvíjejících se zemí jsou často výrazně manipulovány tamními vládami a že jde o trhy více politické než ekonomické. Nevyřčeným předpokladem se zdá být to, že trhy cenných papírů vyspělých zemí naopak řídí nějaká ryzí síla ekonomické povahy a že tedy předpovídat jejich výkonnost je totéž jako předpovídat růst stromů.

Tento popis trhů cenných papírů rozvíjejících se zemích není nesprávný, jen zaujatý, neboť týž popis se vztahuje i na trhy cenných papírů ve vyspělých zemích. Nejlepší analytici vědí, že předpovídat výkonnost trhu cenných papírů kterékoliv země v podstatě znamená předpovídat, jak dobře se dle názoru vlády má v současném politickém ovzduší investorům na trhu cenných papírů dařit.

Pohleďme na trh cenných papírů Spojených států, zdaleka největší na světě. Všeobecný náhled je takový, že vláda se mezi společnosti nevměšuje a že výnosy z investic na americkém trhu cenných papírů reflektují zásadní síly silného kapitalistického hospodářství. To je jeden z důvodů, proč jsou USA magnetem pro portfoliové investory z celého světa.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/wEBJyhC/cs;