0

Obamovský efekt

LONDÝN – Během uplynulých dvou měsíců jsem navštívil osm amerických měst – Boston, New York, Washington, Houston, Chicago, Los Angeles, San Francisco a Seattle. Páni! Zůstává mi několik dojmů.

Zaprvé, musíte-li ve Spojených státech cestovat z jednoho města do druhého, prokážete si laskavost, když se vám podaří najít si železniční spojení. Americké aerolinie jsou dost děsné. Mají štěstí, že v zemi, která se prohlašuje za domovinu volnotržního kapitalismu, odpor vůči konkurenci zatím na domácí trh nevpustil asijské letecké společnosti. Uvědomují si američtí vzdušní pasažéři, jak mizerné služby se jim dostává?

Americká letiště jsou stejně ubohá jako britská, možná ještě horší. Oscara získává Los Angeles s frontami v sovětském stylu před bezpečnostními kontrolami. Čím to je, že nám Amerika servíruje kouzla ze Silicon Valley a infrastrukturu třetího světa?

Navzdory vší mizérii americké letecké dopravy vám však příjezd do cíle pořád dokáže vyrazit dech. Architektura na břehu jezera v Chicagu. Pohled na Puget Sound v Seattlu (jedno z mých nejoblíbenějších měst). Vyhlídka na Sanfranciskou zátoku z Nob Hill. Park Avenue v New Yorku za pěkného rána na vrcholu jara. Do jednoho jde, abych si vypůjčil slova od Franka Sinatry, o „město mého gusta“.