0

Ukrajina už nestojí na mrazu

Evropa si nad domnělým ukončením sporu mezi Ruskem a Ukrajinou kvůli cenám plynu oddechla tak hlasitě, že to bylo slyšet až tady v Kyjevě. Urovnání sporu ale vzbuzuje víc otázek, než kolik jich řeší. Vzhledem k tomu, že dohoda vydává energetické potřeby Ukrajiny do rukou neprůhledné společnosti napojené na mezinárodní zločince, je setbou, z níž vyklíčí nové a snad i nebezpečnější krize.

Proto tuto dohodu napadám soudní cestou. Nechť nám veřejné slyšení před soudem ukáže, kdo konkrétně bude z dohody profitovat.

Urovnání mezi Ukrajinou a ruským státním monopolem Gazprom je nepřijatelné, neboť energetickou budoucnost Ukrajiny vydalo do rukou RosUkrEnergo, zločinecké sněti na těle státní plynárenské společnosti. Firma RosUkrEnergo byla založena v posledních měsících existence režimu bývalé hlavy státu Leonida Kučmy. Přesto jako zázrakem získala kontrolu nad veškerými ukrajinskými dovozy plynu ze Střední Asie. Podle dohody smluvené tento týden si kontrolu udrží.

Jako člověk, který před vstupem do politiky pracoval v plynárenském průmyslu, vím, že obchod s plynem je v zemích bývalého Sovětského svazu prolezlý korupcí. Dokud jsem byla ministerskou předsedkyní, má vláda usilovala o prošetření společnosti RosUkrEnergo – aby se zjistilo, kdo jsou vlastně její majitelé, jak získala praktický monopol na dovoz středoasijského plynu a kam plynou její zisky. Teď když už ve vládě nejsem, vyšetřování bylo odloženo. Energetické potřeby Ukrajiny, a tedy i jistota dodávek energií pro celou Evropu, nebudou nikdy v bezpečí, bude-li přeprava plynu v rukou tajuplných společností s neznámými vlastníky.