a5d4d00346f86f380efa741a_dr2042c.jpg

Nový MMF

WASHINGTON – Až se ministři tento měsíc sejdou k jarnímu zasedání MMF, najdou instituci s obnovenou sebedůvěrou. Londýnský summit skupiny G-20 posílil MMF mandát a ztrojnásobil jeho prostředky. Země s nízkými příjmy budou mít k dispozici více zvýhodněných financí a mezinárodní likvidita se zvýší díky emisi zvláštních práv čerpání (SDR) v hodnotě 250 miliard dolarů. Pro MMF je to vzpruha a navíc dává naději rozvíjejícím se a rozvojovým zemím, které těžce postihla krize, jež vznikla jinde.

MMF má dobrou pozici k tomu, aby svým členům pomohl překonat finanční propasti pramenící z krize. V předvečer summitu G-20 se rozšířil přístup k úvěrovým kapacitám fondu a omezily se politické podmínky. V kontrastu s předchozí praxí byla pro země, které si vedou dobře, zavedena nová úvěrová linka nenavázaná na žádné podmínky. Jako první ji využijí Mexiko a Polsko a další země se přidají později. Tato pružnější úvěrová politika je odrazem nového obrazu MMF. Negativní stigma financí MMF je věcí minulosti.

Finanční role MMF v této krizi je tedy zajištěna a fond nyní potřebuje posílit své postavení strážce otevřeného mezinárodního finančního systému. MMF byl vytvořen proto, aby bránil krizím, jako je ta současná, a v tomto ohledu selhal. Připusťme, že jisté varovné signály existovaly, avšak politici – zejména v rozvinutých zemích – se jimi neřídili.

https://prosyn.org/RQh3u3Dcs