Ztracený kontinent

LONDÝN – Afrika, domov šestiny obyvatel Země, ale tvůrce pouhé čtrnáctiny světového HDP, je nejzřetelnější obětí globální recese. Po půlstoletí 5% růstu se očekává, že se tempo růstu kontinentu v roce 2009 sníží na polovinu. V některých zemích, například v Angole, dochází ke kontrakci. Jinde krize rozmetala přínosy několika let hospodářských reforem. Mnoho Afričanů se znovu propadne do zoufalé chudoby.

Rozvojoví ekonomové lomí rukama v beznaději: Afrika se vzpírá jejich nejlepším snahám zařídit zázrak. V předvečer dekolonizace roku 1960 byl reálný HDP na hlavu v subsaharské Africe téměř třikrát vyšší než v jihovýchodní Asii a průměrná délka dožití byla u Afričanů o dva roky vyšší. Během 50 let od té doby se africký reálný HDP na hlavu zvýšil o 38 % a lidé žili o devět let déle, jenže v jihovýchodní Asii vyrostl HDP na hlavu o 1000 % a životy lidí se prodloužily o 32 let.

Zprvu se řešení nízké míry vyspělosti Afriky zdálo jasné. Afrika potřebovala kapitál, ale scházely jí úspory. Bylo tudíž zapotřebí zajistit peníze zvenčí – skrze instituce, jako je Světová banka. Protože vybírat od hladovějících lidí komerční úrokové sazby se jevilo jako lichva, úvěry bylo nutné nabídnout na sníženém základě – v zásadě jako rozvojovou pomoc.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/WdrsUIn/cs;