Levice v ulicích

PAŘÍŽ – Pouliční bouře, které se prohnaly Řeckem, zřejmě mají mnoho příčin, ale jednou, která se málo zmiňuje, je štěpení řecké levice na tradiční socialistickou stranu PASOK Jorga Papandrea a čím dál radikálnější frakci, která odmítá veškerou vstřícnost vůči Evropské unii i moderní ekonomice. Tento zlom různou měrou ochromuje socialistické strany napříč Evropou.

Že je tradiční levice vprostřed dnešní hospodářské krize tak netečná, je víc než s podivem. Místo aby si evropské socialistické strany v oživených pochybnostech ohledně kapitalismu libovaly, zatím se nezmohly na žádnou seriózní politickou zteč. V zemích, kde třímají moc, například ve Španělsku, jsou v současnosti velice nepopulární.

Tam, kde jsou v opozici, třeba ve Francii a Itálii, jsou rozhárané – což platí i pro německé sociální demokraty, byť ti jsou součástí vládní velké koalice. Vytlouct z krize politický kapitál se nedaří dokonce ani švédským opozičním socialistům, v zemi už sto let dominantní straně. Výjimkou je snad Velká Británie, ačkoliv protržní Labouristická strana zformovaná Tony Blairem se už možná za levicovou stranu nepočítá.

https://prosyn.org/ahBbiRIcs