Keynesiánská terapie

BERKELEY – Ke zhruba tříletému propadu do zásadní recese zatím světové hospodářství odsouzeno není: ještě možná unikneme. Vlády by ale měly hrát na jistotu a začít už teď podnikat více opatření ke ztlumení, zmírnění a zkrácení období vysoké nezaměstnanosti a pomalého či negativního růstu, které teď vypadá velice pravděpodobně.

Je přirozeným – tedy přinejmenším lidsky přirozeným – faktem, že obezřetné a příhodné politiky se budou později jevit jako přehnané. Světové hospodářství v určitou chvíli začne zase svižně růst. Bylo by ale nanejvýš neopatrné předpokládat, že tento okamžik nastal právě teď a že se už poměry mohou jenom zlepšovat.

Zřejmě nejlepším způsobem, jak na situaci pohlédnout, je připomenout si, že světové hospodářství během posledních 15 let táhly vpřed tři lokomotivy. První byly rozsáhlé investice, soustředěné ve Spojených státech, vyplývající z revoluce informačních technologií. Druhou byly investice do budov, opět soustředěné do USA, jež poháněl boom bytové výstavby. Třetí byly investice do výroby v ostatních částech světa – zejména v Asii – poté, co se USA staly pro světovou ekonomiku dovozcem poslední záchrany.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/COSSk6gcs