Budoucnost žen v rozvíjejících se ekonomikách

LONDÝN – Podle Organizace spojených národů zažije 70% žen z celého světa během svého života násilí. Světová banka k tomu dodává, že u žen ve věku 15-44 let existuje vyšší pravděpodobnost, že se stanou oběťmi znásilnění nebo domácího násilí, než že je postihne rakovina, autonehoda, válka či malárie. Tyto ukazatele jsou ještě více alarmující v zemích s rozvíjejícími se trhy, kde jsou diskriminace a nerovnost pohlaví obzvláště rozšířené.

Částečně jde o odraz neschopnosti veřejné politiky napravovat dopady rychlého hospodářského růstu na distribuci bohatství. Vzhledem k tomu, že v rozvíjejících se ekonomikách hraje nadále významnou roli neoficiální sektor, mají ženy mnohdy přístup pouze k nespolehlivému a přechodnému zaměstnání spojenému s ledabyle a nepravidelně vyplácenou mzdou. Bezpříkladná urbanizace současně narušila tradiční rodinné struktury, což dál podkopalo roli, kterou ženy mohou v ekonomice a společnosti zastávat.

Ničivé důsledky aktivní diskriminace podle pohlaví – jako jsou upalování nevěst kvůli malému věnu nebo usmrcování novorozených holčiček – jsou zjevné. Neméně ničivá je však i pasivní diskriminace – tolerování pravidel a institucí, které odepírají ženám rovnocenné slovo při rozhodování o otázkách reprodukce, rovný přístup ke vzdělání a zaměstnání, stejnou mzdu za stejnou práci, rovná práva před zákonem a rovnocenný politický vliv.

https://prosyn.org/StF4vJscs