177f550346f86f0c07f45f03_pa2387c.jpg

Jak rozetnout evropský dluh

BRUSEL – Finančním trhům se právě málem podařilo rozlomit eurozónu. Nápad využít síly trhu a finanční vynalézavosti jako záruky dlouhodobé životaschopnosti eura se tedy může jevit jako paradoxní. A přece právě takový je záměr našeho návrhu, aby se svrchovaný dluh eurozóny rozdělil na hlavní a dodatečné tranše.

Hlavní tranše by se skládaly zamp#160;dluhu vamp#160;celkové výši do 60amp#160;% HDP každé zúčastněné země. Tyto země by pak tento dluh slily dohromady a vydaly společnou a samostatnou záruku. Výsledné „modré dluhopisy“ (pojmenované podle barvy evropské vlajky) by byly mimořádně bezpečným a vysoce likvidním aktivem, srovnatelným samp#160;pokladničními poukázkami Spojených států, čímž by napomohly vzestupu eura jako mezinárodní rezervní měny a zajistily nízké náklady na refinancování většiny dluhu eurozóny.

Naproti tomu, každý dluh nad 60amp#160;% HDP by bylo nutné vydat jako dodatečné „červené dluhopisy“ na výhradně národní zodpovědnost. Vlivem těchto „červených dluhopisů“ by se půjčky nad 60amp#160;% HDP prodražily, což by zlepšilo fiskální kázeň a upevnilo mety stanovené Paktem stability a růstu.

https://prosyn.org/Ca4eyUXcs