Globální domov

Domy jsou nejlokálnější z investic, zakořeněné v určitém místě jako strom, a proto vzkvétají nebo chřadnou v reakci na lokální hospodářské poměry. Na televizních obrazovkách se nám mihotá celý svět, ale trh s naším bydlením, jenž je téměř výhradně tvořen místními amatéry, zůstává ukotvený přímo u nás na zápraží.

To by se však mohlo brzy změnit. Během měsíce Chicago Mercantile Exchange (CME), ve spolupráci s mou společností MacroMarkets a dále Fiserv a Standard & Poor’s, zavede termínové a opční smlouvy na ceny domů v deseti městech Spojených států. Smlouvy se budou opírat o indexy cen domů S&P/Case-Shiller, jež se vyvinuly z akademické práce, kterou jsme před téměř dvaceti lety průkopnicky provedli já a můj kolega Karl Case. Už mnoho let propagujeme termínové smlouvy na bydlení, ale žádná burza až dosud nechtěla těchto indexů k vytvoření termínového trhu využít.

Termínové trhy zaměřené na ceny obytných domů umožní investorům po celém světě nepřímo investovat do domů v USA, když prostřednictvím těchto trhů nakoupí podíly na nich. Investor v Paříži, Rio de Janeiru nebo Tokiu bude moci investovat do domů obývaných jejich majiteli v New Yorku, Los Angeles a Las Vegas.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/CNUa0IOcs