pa3310c.jpg

Gambler ze Severní Koreje

SOUL – Po náročném vyšetřování dnes Jižní Korea vyčítavě ukazuje prstem na svého severního souseda, kterého viní z potopení jihokorejské válečné lodi Čeonan 26. března tohoto roku. Debatu o otázce, jak reagovat, komplikuje skutečnost, že potopení lodi Čeonan se nezdá být ojedinělou událostí, ale spíše bylo součástí celkové změny severokorejského chování. Už od srpna 2008, kdy Kim onemocněl (pravděpodobně prodělal mrtvici), je Severní Korea stále smělejší a prchlivější.

V minulosti měli nejvyšší severokorejští představitelé sklon pečlivě kalkulovat náklady a přínosy, když vyvíjeli tlak na okolní svět. A také měli sklon nehrát více než jednu ze svých „výhrůžných“ karet současně. V dubnu a květnu 2009 však hodili diplomatickou obezřetnost za hlavu, když odpálili raketu dlouhého doletu (stejně jako různé další střely) a uskutečnili druhou jadernou zkoušku – to vše v intervalu několika týdnů.

A sotva mezinárodní společenství zareagovalo přijetím rezoluce č. 1874 Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, Severní Korea rychle přešla do „ofenzivy šarmu“ namířené na Spojené státy a Jižní Koreu. Úřady propustily dva americké novináře a jihokorejského dělníka, které v srpnu 2009 zadržely kvůli porušování severokorejských zákonů.

https://prosyn.org/MEZ41igcs