Křehké kořeny růstu produktivity

Jak rychle dnes roste hospodářství USA? Bystří investoři v současnosti sázejí na to, že nedávné hospodářské údaje prokáží 3% roční tempo růstu HDP ve druhém čtvrtletí roku 2003. Spoléhají také na to, že by nynějsí třetí čtvrtletí mohlo vykázat tempo růstu na úrovni až 5% ročně. V červenci americká průmyslová výroba zažila půlprocentní skok, zatímco velký výrobce mikroprocesorů Intel hlásí velmi silný nárůst poptávky po svých klíčových výrobcích, což naznačuje, že konečně rostou výdaje na obchodní investice.

Ačkoliv japonská stagnace přetrvává a západní Evropa přeslapuje na hranici recese, ryzí oživení růstu výstupu v USA by se v ostatních částech světa mělo projevit jako značná pomoc povzbuzující poptávku. Tuto dobrou zprávu o hospodářském cyklu USA ovsem doprovází spatná zpráva o zaměstnanosti. Ve druhém čtvrtletí klesl v americkém průmyslu počet odpracovaných hodin o 2,7% roční hodnoty. V červenci klesla zaměstnanost, a to předevsím ve výrobě. Je velmi pravděpodobné, že se počet odpracovaných hodin bude ve třetím čtvrtletí nadále snižovat.

Z čeho plyne tato propastná neshoda? Jak může v Americe docházet k obstojně rychlému růstu výstupu, když roste nezaměstnanost? Odpověď je taková, že základní trend růstu produktivity je v americkém hospodářství nadále mimořádně pozitivní. Zdá se, že období od července do září se druhému čtvrtletí s jeho nárůstem roční produktivity o 5,7% vyrovná. Jestliže tedy američtí pracující vyrábějí více během kratsí doby, není překvapením, že vzniká propast mezi (dobrou) zprávou o výstupu a (spatnou) zprávou o zaměstnanosti.

https://prosyn.org/F7ESOIncs