px2102c.jpg

Finanční krize rok poté

NEW YORK – Je to už skoro rok, co světová ekonomika vrávorala na pokraji kalamity. Během tří dnů, od 15. do 17. září 2008, požádala společnost Lehman Brothers o vyhlášení konkurzu, obří pojišťovnu AIG převzala vláda Spojených států a Merrill Lynch, krachující ikonu Wall Street, prostřednictvím dohody dojednané a financované americkou vládou pohltila Bank of America. Následovala panika a přestaly se otáčet úvěry. Nefinanční společnosti nedokázaly získat provozní kapitál, natož finance na dlouhodobé investice. Zdálo se, že možná hrozí deprese.

Dnes už bouře ustupuje. Měsíce nouzového úsilí předních světových centrálních bank zabránily zhroucení finančních trhů. Když banky přestaly dalším bankám a průmyslovým podnikům poskytovat krátkodobou likviditu, mezeru vyplnily centrální banky. Přední ekonomiky tak předešly kolapsu úvěrů a výroby. Pocit zděšení opadá. Banky si opět navzájem půjčují.

Třebaže tomu nejhoršímu jsme se vyhnuli, mnoho těžkostí zůstává. Na konci roku 2008 krize vyvrcholila zřícením cen aktiv. Středostavovské a movité domácnosti po celém světě se cítily chudší, a tak prudce osekaly výdaje. K potížím se přidaly závratné ceny ropy a potravin, což pokles prohloubilo. Podniky nedokázaly prodat svou produkci, a tak omezily výrobu a propouštěly. Úbytek bohatství domácností zjitřila rostoucí nezaměstnanost, rodiny se ocitly v tísnivém ekonomickém ohrožení a to vedlo k dalším propadům spotřebitelských výdajů.

https://prosyn.org/GtPPUBgcs