0

Vyhodím svými prsy tohle letadlo do povětří?

OXFORD – Když se zdálo, že americký „stát národní bezpečnosti“ už surreálnější ani být nemůže, agentura Spojených států pro bezpečnost přepravy (TSA) představila na významných letištích nákladnou Skyllu a Charybdu: buď kývnete na nebezpečné dávky radiace a detailní snímkování vašeho nahého těla, anebo nové rentgeny ozařující celé tělo (pohotově přezdívané „pornoskenery“) kvůli obavám ze zdravotních rizik kumulované radiace odmítnete.

Jenže když odmítnete, budete v současnosti podrobeni, tak jako já minulý týden, mimořádně sexualizovanému a invazivnímu „prohmatání“ personálem TSA. „Teď se dotknu vašich intimních partií,“ řekla mi velice nesvá pracovnice TSA, když jsem odlétala z newyorského Kennedyho letiště. A opravdu, zažila jsem invazivní osahávání pohlavních orgánů a ňader, které je teď pro americké cestující běžnou normou.

Muži hlásí prohmatávání varlat a penisů, pracovníci TSA mají pokyny rozepínat poklopce a civět za ně a YouTube se hemží videozáznamy vyděšených dětí, které jsou – abych to popsala výstižně – sexuálně zneužívány, byť to je to poslední, co by si většina zaměstnanců TSA přála dělat.

Máme svobodu nenechat se ozařovat a osahávat? Nemáme. Cestující, kteří odmítli nechat si prošacovat genitálie, jsou upínání želízky k židlím. Každý další stav bdělosti kvůli terorismu či inovace ve vyspělých technologiích, zdá se, vznáší ve jménu bezpečnosti nové požadavky na naši svobodu. Nynější zkušenosti cestujících v USA by ale pro bezpečnostní úřady jinde ve světě měly být dobrým důvodem k tomu, aby se zavádění podobných postupů vyhnuly.