Falešný slib stability

Francie se přidala k Portugalsku a Německu a také pohrdla Paktem stability, dohodou mezi zeměmi eurozóny o tom, že budou udržovat deficit pod kritickou hranicí (dnes 3% HDP, v budoucnosti prý méně). Francouzský premiér Pierre Raffarin obhajoval postoj své vlády tím, že Francie není připravena nutit národ k uskrovňování.

Raffarin měl pravdu, když řekl, že kdyby Francie omezení paktu dodržela, výsledkem by bylo uskrovňování. V debatách o hospodářské politice se ovšem pravda jen málokdy dočká uznání. Vyslovování pravdy je nejlépe přenechat akademikům, u nichž je kvůli jejich hašteření těžké poznat, kdo má pravdu a kdo se mýlí. Před několika lety se Alanu Blinderovi, tehdy místopředsedovi Federálního rezervního úřadu, dostalo zničující kritiky, když vyslovil to, co bylo zřejmé: že by se monetární politika neměla zaměřovat jen na inflaci, ale i na nezaměstnanost a že přinejmenším z krátkodobého hlediska by se mezi nimi dal hledat kompromis.

Existuje dlouhý seznam přikázání, která podle centrálních bankéřů nelze zpochybňovat - učiníte-li tak, budete odsouzeni do vyhnanství z onoho malého kroužku těch, kdo údajně vědí, jak svět ,,skutečně" funguje. Uveďme tři z nich:

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/b95h9Qh/cs;