Falešný slib stability

Francie se přidala k Portugalsku a Německu a také pohrdla Paktem stability, dohodou mezi zeměmi eurozóny o tom, že budou udržovat deficit pod kritickou hranicí (dnes 3% HDP, v budoucnosti prý méně). Francouzský premiér Pierre Raffarin obhajoval postoj své vlády tím, že Francie není připravena nutit národ k uskrovňování.

Raffarin měl pravdu, když řekl, že kdyby Francie omezení paktu dodržela, výsledkem by bylo uskrovňování. V debatách o hospodářské politice se ovšem pravda jen málokdy dočká uznání. Vyslovování pravdy je nejlépe přenechat akademikům, u nichž je kvůli jejich hašteření těžké poznat, kdo má pravdu a kdo se mýlí. Před několika lety se Alanu Blinderovi, tehdy místopředsedovi Federálního rezervního úřadu, dostalo zničující kritiky, když vyslovil to, co bylo zřejmé: že by se monetární politika neměla zaměřovat jen na inflaci, ale i na nezaměstnanost a že přinejmenším z krátkodobého hlediska by se mezi nimi dal hledat kompromis.

Existuje dlouhý seznam přikázání, která podle centrálních bankéřů nelze zpochybňovat - učiníte-li tak, budete odsouzeni do vyhnanství z onoho malého kroužku těch, kdo údajně vědí, jak svět ,,skutečně" funguje. Uveďme tři z nich:

https://prosyn.org/b95h9Qhcs