Omyl války s terorismem

Fakt, že se Izraeli nepodařilo pokořit Hizballáh, je dokladem mnoha slabin konceptu války s terorismem. Jednou z těchto slabin je skutečnost, že ačkoliv jsou cílem teroristé, oběťmi se stávají nevinní civilisté a jejich utrpení posiluje teroristickou věc.

V reakci na útoky Hizballáhu chtěl Izrael právem toto hnutí zničit a chránit se před raketovou hrozbou na vlastních hranicích. Přesto si měl dát více záležet, aby minimalizoval vedlejší ztráty. Oběti mezi civilisty a materiální škody v Libanonu obrátily muslimy i světové veřejné mínění proti němu a proměnilo členy Hizballáhu z agresorů v hrdiny odboje. Oslabení Libanonu pak ještě více ztížilo možnost udržet Hizballáh na uzdě.

Další slabinou konceptu války s terorismem je skutečnost, že spoléhá na vojenskou akci a vylučuje politické přístupy. Izrael se jednostranně stáhl z Libanonu a poté z Gazy, místo aby vyjednával o politickém urovnání s libanonskou vládou a palestinskou samosprávou. Přímým důsledkem tohoto postupu bylo posílení Hizballáhu a Hamásu. Koncept války s terorismem brání pochopení tohoto faktu, poněvadž odděluje „nás“ od „nich“ a popírá, že jejich chování mohou utvářet naše skutky.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/IqzdMps/cs;