0

ECB nabírá tempo

Zdravý hospodářský růst v USA až dosud poskytoval Evropské centrální bance nezbytné globální pozadí pro zvyšování úrokových sazeb z velice nízké úrovně pomalým a vytrvalým tempem, které omezovalo politické třenice mezi politickými vůdci eurozóny, ale současně plnilo svůj účel.

To se brzy změní. Poslední vnějškové důkazy z USA naznačují, že tamní ekonomika směřuje ostře dolů, což by se mělo projevit v následujících měsících. Pokud nyní Evropská centrální banka (ECB) nezvýší tempo růstu úrokových sazeb, cíl v podobě neutrality sazeb nemusí být politicky průchodný, což by ohrozilo dosažení jiných cílů banky spojených s cenovou stabilitou.

ECB by neměla jednat čileji kvůli zlepšeným vyhlídkám budoucího růstu, nýbrž právě z opačného důvodu: ze strachu, že se růst v Evropě zpomalí, což omezí možnost budoucího zvyšování sazeb. Ještě před náhlým poklesem americké ekonomiky ostatně dospíval stále větší počet členů Rady guvernérů ECB k závěru, že je zapotřebí zrychlit tempo zvyšování úrokových sazeb, má-li být dosaženo cíle v podobě měnové neutrality.

Klíčovým důvodem je skutečnost, že několik nedávných „reforem“ ohlášených německou kancléřkou Angelou Merkelovou – zvýšení daně z přidané hodnoty, zvýšení doplatků na zdravotní péči a zdanění úrokových plateb v rámci takzvané reformy podnikových daní – slibuje snížit – možná podstatně – hospodářský růst v Německu v roce 2007.