Duisenbergův odkaz

První prezident Evropské centrální banky (ECB) Wim Duisenberg odchází z úřadu se vztyčenou hlavou. Pod jeho vedením první evropská centrální banka za něco málo přes pět let ,,vyrostla" z dětského věku a získala si věhlas. Euro bylo pevně zavedeno jako světová měna. Inflace v eurozóně se pohybuje kolem dvou procent, což je víceméně ve shodě s definicí cenové stability upřednostňované ECB. Inflační očekávání jsou stabilní a Řídící rada hladce funguje.

Ne všichni v Evropě však mají z protiinflační centrální banky radost. Kritikové, kteří si přejí více aktivistickou monetární politiku orientovanou na růst, se pokusili - byť neúspěšně - osmašedesátiletého Holanďana demoralizovat osobními útoky a nactiutrhačnými urážkami. Šéf ECB i Řídící rada však odmítli podlehnout urážkám i nevybíravému politickému tlaku, aby snížili úrokové míry, poté znovu a poté ještě jednou. Lpěním na protiinflační politice si novopečená banka získala nesmírnou věrohodnost, ale i významné nepřátele.

ECB pochopitelně má své problémy - především v oblasti komunikace - a Duisenbergova otevřenost mu někdy způsobovala potíže. To však byly jen drobné zádrhele, které kritikové s vlastními představami o fungování banky nesmírně zkreslili. Ať už se v počátečních letech naskytly jakékoliv problémy - příliš mnoho hlasů, málo jasné sdělení -, vždy se postupem času urovnaly.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vhpAYvQ/cs;