Výzvy, jež přináší rozšíření EU

Evropané už přes 50 let společně usilují o užší hospodářskou spolupráci a politické vazby. Letošní přistoupení deseti nových zemí k Evropské unii zahájilo zatím poslední a zřejmě nejdramatičtější kapitolu tohoto procesu. Rozšíření druhého největšího trhu na světě nabízí historickou naději na ekonomické oživení.

Rozšíření ale přináší i výzvy. V období pomalého růstu, přetrvávající vysoké nezaměstnanosti a složitých fiskálních poměrů v některých zemích je pochopitelné, že se starší členové EU občas zaměřují víc na potenciálně rušivé potíže než na naskýtající se příležitosti.

Jde o problémy skutečné, ale jejich řešení se ukrývá právě v nových vyhlídkách rozšířené EU: posíleném obchodu se zbožím i službami, integraci trhů a lepší alokaci kapitálu a konečně případném pozitivním účinku ekonomického sjednocení na kázeň hospodářských politik.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/EOBtNxk/cs;