Protiteroristické pokušení

Pokračující krize na Středním východě se netýká jen přímo tohoto neklidného regionu, ale obecněji také globální ,,války proti terorismu", v jejímž čele stojí Spojené státy. Tato válka sice zaznamenala několik významných vítězství, ale kvůli nedostatečnému americkému vedení už jednu důležitou bitvu prohrála, a to definici nepřítele.

Teror je záhadný nepřítel. Je nesnadné se mu postavit tváří v tvář, protože má mnoho podob. Pravda, všichni teroristé se chovají zločinně, když zabíjejí nevinné lidi, aby prosadili své skutečné nebo imaginární cíle. Každý má svůj motiv, ovšem žádná z příčin, jimiž se zaštiťují, nedokáže ospravedlnit jejich činy.

Ve většině případů má terorismus lokální příčinu, čin i motivaci: ETA ve Spanělsku, IRA v Severním Irsku, sebevražední atentátníci v Palestině, čečenští rebelové, tamilští tygři. Naproti tomu teroristé sítě al-Kajdá jednali 11. září v globálním měřítku a s globálním motivem. Zprvu byli správně označeni za jiný druh: Amerika vyhlásila válku ne proti všem teroristům bez rozdílu, ale - abychom citovali prezidenta Bushe - proti teroristům ,,s globálním dosahem".

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/4RJtvTw/cs;