Protiteroristické pokušení

Pokračující krize na Středním východě se netýká jen přímo tohoto neklidného regionu, ale obecněji také globální ,,války proti terorismu", v jejímž čele stojí Spojené státy. Tato válka sice zaznamenala několik významných vítězství, ale kvůli nedostatečnému americkému vedení už jednu důležitou bitvu prohrála, a to definici nepřítele.

Teror je záhadný nepřítel. Je nesnadné se mu postavit tváří v tvář, protože má mnoho podob. Pravda, všichni teroristé se chovají zločinně, když zabíjejí nevinné lidi, aby prosadili své skutečné nebo imaginární cíle. Každý má svůj motiv, ovšem žádná z příčin, jimiž se zaštiťují, nedokáže ospravedlnit jejich činy.

Ve většině případů má terorismus lokální příčinu, čin i motivaci: ETA ve Spanělsku, IRA v Severním Irsku, sebevražední atentátníci v Palestině, čečenští rebelové, tamilští tygři. Naproti tomu teroristé sítě al-Kajdá jednali 11. září v globálním měřítku a s globálním motivem. Zprvu byli správně označeni za jiný druh: Amerika vyhlásila válku ne proti všem teroristům bez rozdílu, ale - abychom citovali prezidenta Bushe - proti teroristům ,,s globálním dosahem".

https://prosyn.org/4RJtvTwcs