http://prosyn.org/4RJtvTw/cs;
New Comment
Email this piece to a friend
Contact us
Please select an option
- Secure publication rights
- Submit a commentary for publication
- Website help
- Careers
- Advertise with us
- Feedback/general inquiries
- Education Subscriptions
- Corporate Subscriptions
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Pokračující krize na Středním východě se netýká jen přímo tohoto neklidného regionu, ale obecněji také globální ,,války proti terorismu", v jejímž čele stojí Spojené státy. Tato válka sice zaznamenala několik významných vítězství, ale kvůli nedostatečnému americkému vedení už jednu důležitou bitvu prohrála, a to definici nepřítele.
Teror je záhadný nepřítel. Je nesnadné se mu postavit tváří v tvář, protože má mnoho podob. Pravda, všichni teroristé se chovají zločinně, když zabíjejí nevinné lidi, aby prosadili své skutečné nebo imaginární cíle. Každý má svůj motiv, ovšem žádná z příčin, jimiž se zaštiťují, nedokáže ospravedlnit jejich činy.
Ve většině případů má terorismus lokální příčinu, čin i motivaci: ETA ve Spanělsku, IRA v Severním Irsku, sebevražední atentátníci v Palestině, čečenští rebelové, tamilští tygři. Naproti tomu teroristé sítě al-Kajdá jednali 11. září v globálním měřítku a s globálním motivem. Zprvu byli správně označeni za jiný druh: Amerika vyhlásila válku ne proti všem teroristům bez rozdílu, ale - abychom citovali prezidenta Bushe - proti teroristům ,,s globálním dosahem".
We hope you're enjoying Project Syndicate.
To continue reading, subscribe now.
Subscribe
Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.
Already have an account or want to create one? Log in