Revize náhledu na terorismus a boj proti němu

Londýnské zatčení 21 teroristů, již měli plánovat vyhození celé řady letadel nad Atlantikem do povětří, nám připomíná, je-li vůbec nějaké připomínky zapotřebí, teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001. Onen zářijový den se stal symbolem moderního terorismu se vší jeho děsivou schopností působit smrt a zkázu. Pět let je sice asi příliš krátká doba na to, aby historici posoudili celý dosah události, jde však o jistou příležitost provést bilanci.

Zaznamenané události vyvolávají přinejlepším smíšený pocit. K teroristickým útokům došlo následně v Indonésii, Madridu, Londýně, Egyptě a naposledy v Bombaji. Zabity byly tisíce nevinných mužů, žen a dětí. Vytrvale rovněž zní údery bubnů teroristického násilí v Iráku – násilí, které hrozí, že zemi uvrhne do totální občanské války.

Teroristé ovšem neprovedli nic v rozsahu útoků z 11. září. Stojí za to přemýšlet, čím to je. Může to být odrazem vypuzení afghánské vlády a odstranění tamního bezpečného útočiště al-Káidy. Díky kvalitnějším a lépe koordinovaným výzvědným službám, vymáhání práva a vnitřní bezpečnosti jak na národní, tak na mezinárodní úrovni je pro teroristy těžší uspět. A jak naznačují nedávná londýnská zatčení, je také možné, že touha některých teroristů dokázat něco dramatičtějšího, než byly útoky z 11. září, zřejmě zkomplikovala jejich schopnost realizovat své záměry a zvýšila vyhlídky na jejich odhalení.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/QeVsCJi/cs;