Revize náhledu na terorismus a boj proti němu

Londýnské zatčení 21 teroristů, již měli plánovat vyhození celé řady letadel nad Atlantikem do povětří, nám připomíná, je-li vůbec nějaké připomínky zapotřebí, teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001. Onen zářijový den se stal symbolem moderního terorismu se vší jeho děsivou schopností působit smrt a zkázu. Pět let je sice asi příliš krátká doba na to, aby historici posoudili celý dosah události, jde však o jistou příležitost provést bilanci.

Zaznamenané události vyvolávají přinejlepším smíšený pocit. K teroristickým útokům došlo následně v Indonésii, Madridu, Londýně, Egyptě a naposledy v Bombaji. Zabity byly tisíce nevinných mužů, žen a dětí. Vytrvale rovněž zní údery bubnů teroristického násilí v Iráku – násilí, které hrozí, že zemi uvrhne do totální občanské války.

Teroristé ovšem neprovedli nic v rozsahu útoků z 11. září. Stojí za to přemýšlet, čím to je. Může to být odrazem vypuzení afghánské vlády a odstranění tamního bezpečného útočiště al-Káidy. Díky kvalitnějším a lépe koordinovaným výzvědným službám, vymáhání práva a vnitřní bezpečnosti jak na národní, tak na mezinárodní úrovni je pro teroristy těžší uspět. A jak naznačují nedávná londýnská zatčení, je také možné, že touha některých teroristů dokázat něco dramatičtějšího, než byly útoky z 11. září, zřejmě zkomplikovala jejich schopnost realizovat své záměry a zvýšila vyhlídky na jejich odhalení.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/QeVsCJi/cs;
 1. An employee works at a chemical fiber weaving company VCG/Getty Images

  China in the Lead?

  For four decades, China has achieved unprecedented economic growth under a centralized, authoritarian political system, far outpacing growth in the Western liberal democracies. So, is Chinese President Xi Jinping right to double down on authoritarianism, and is the “China model” truly a viable rival to Western-style democratic capitalism?

 2. The assembly line at Ford Bill Pugliano/Getty Images

  Whither the Multilateral Trading System?

  The global economy today is dominated by three major players – China, the EU, and the US – with roughly equal trading volumes and limited incentive to fight for the rules-based global trading system. With cooperation unlikely, the world should prepare itself for the erosion of the World Trade Organization.

 3. Donald Trump Saul Loeb/Getty Images

  The Globalization of Our Discontent

  Globalization, which was supposed to benefit developed and developing countries alike, is now reviled almost everywhere, as the political backlash in Europe and the US has shown. The challenge is to minimize the risk that the backlash will intensify, and that starts by understanding – and avoiding – past mistakes.

 4. A general view of the Corn Market in the City of Manchester Christopher Furlong/Getty Images

  A Better British Story

  Despite all of the doom and gloom over the United Kingdom's impending withdrawal from the European Union, key manufacturing indicators are at their highest levels in four years, and the mood for investment may be improving. While parts of the UK are certainly weakening economically, others may finally be overcoming longstanding challenges.

 5. UK supermarket Waring Abbott/Getty Images

  The UK’s Multilateral Trade Future

  With Brexit looming, the UK has no choice but to redesign its future trading relationships. As a major producer of sophisticated components, its long-term trade strategy should focus on gaining deep and unfettered access to integrated cross-border supply chains – and that means adopting a multilateral approach.

 6. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now