0

Tchaj-wan a Čína, opět na nože

Proč se vztah mezi Tchaj-wanem a Čínou natolik vzpírá řešení? Proč navzdory společným hospodářským zájmům - milion Tchajwanců žije na kontinentě, neboť pracují ve zhruba 50 tisících firem, do nichž Tchajwanci investovali přes 400 miliard dolarů - na Tchaj-wan míří 500 čínských raket krátkého dosahu?

Současným zdrojem napětí je rozjezd tchajwanského prezidentského klání, jež vyvrcholí 20. března. Úřadující Čchen Šuej-pien zahájil proces směřující k referendu, v němž by jednou bylo možné se Tchajwanců dotázat, zda chtějí formálně uznat dnešní de facto existující nezávislost. To Čínu přivádí k zuřivosti.

Ostatně, už v roce 1936 řekl Mao Ce-tung Edgaru Snowovi: „Bezprostředním úkolem Číny je získat zpět všechna naše ztracená území." Jmenovitě přitom zmínil „Formosu". Od oné chvíle Čína usiluje o splnění Maovu závazku.

Nové čínské vedení dává často najevo novou diplomatickou uvážlivost a uměřenost. Avšak Luo Jüan, vysoce postavený plukovník čínské Akademie vojenských věd, nedávno prohlásil, že pokud tchajwanští předáci „odmítnou přijít k rozumu a budou nadále využívat všelidová hlasování jako výmluvu pro úsilí o nezávislost, vženou [své] krajany do propasti války."