buchholz7_ OLIVIER DOULIERYAFP via Getty Images_nowhiring Olivier Douliery/AFP via Getty Images

S inflací bojujme reformou nabídky na trhu práce

SAN DIEGO – Milion amerických penzistů se během posledních několika let chopil rakety na pickleball. Kdyby se chopili kladiva, hasáku nebo tužky, měli bychom nižší inflaci. Cedule „Hledáme výpomoc“ jsou všude, od kaváren po továrny na výrobu léčiv. Pobídnutím většího množství lidí ke vstupu do pracovních sil, zejména těch na obou koncích činky pracovního trhu, by vyspělé ekonomiky mohly zmírnit jeden z významných zdrojů inflace.

Kvůli svištícímu tiskařskému lisu centrálních bank, nadměrným vládním výdajům, poruchám v přepravě a teď Vladimiru Putinovi, vystřelila inflace do výšin, jaké jsme neviděli od Rockyho II (1979). Rekordních 11,3 milionu volných pracovních míst ve Spojených státech ale můžeme pomoci zaplnit politikou zaměřenou na nabídku pracovních sil, zatímco si Federální rezervní systém a jeho protějšky jinde budou lámat hlavu s tím, jak zajistit, aby jejich opuchlé bilance splaskly.

Ze zpráv v běžném tisku se zdá, že americká ekonomika je obdařena lidmi s výdrží jako králíček Energizer. Tom Brady ve 44 letech láme rekordy svými touchdowny, Clint Eastwood v 89 letech režíruje filmy a William Shatner v devadesáti odvážně letí do vesmíru. Navzdory těmto ohromujícím úspěchům podíl osob v penzi povyskočil v ekonomice během posledních patnácti let o třetinu.

https://prosyn.org/EZh8U8hcs