Nafukování MMF je chybou

CAMBRIDGE – V době, kdy se globální finanční krize šíří z rozvinutých ekonomik na rozvíjející se trhy, drancuje nejen ekonomiky s problematickým způsobem řízení, jako jsou Venezuela, Rusko a Argentina. Zasahuje také země typu Brazílie, Koreje a Jihoafrické republiky, které evidentně učinily podstatný a trvalý pokrok směrem k makroekonomické stabilitě. Z tohoto důvodu se na vrchol agendy vedoucích světových představitelů v přípravách na washingtonskou schůzku v polovině listopadu, kde se bude diskutovat o budoucnosti globálního finančního systému, rychle dere budoucí podoba Mezinárodního měnového fondu.

Ještě před nedávnem se MMF jevil jako orgán odsouzený k trvalé nevýznamnosti, neboť nedokázal modernizovat své eurocentristické politické zastoupení ani své obskurní kapacity pro mezivládní půjčky. Náhle se však přesunul do centra dění jako jediná agentura, které by se mohlo podařit zastavit neblahou sestupnou spirálu, jež v současnosti zachvacuje akcie a dluhopisy na rozvíjejících se trzích.

Vedoucí světoví představitelé by měli být šťastni, že je MMF připraven postavit se v budoucí fázi globální finanční krize do čela, přestože jeho úvěrové prostředky ve výši přibližně 250 miliard dolarů nestačí k zastavení současného „honu“ na rozvíjející se trhy. Pouze firmy působící na těchto trzích budou muset v příštích dvanácti měsících splatit dluhy ve výši stamiliard dolarů, což je daleko více, než lze uhradit ze zdrojů jejich vlád, pokud se úvěrové trhy do té doby nenormalizují.

https://prosyn.org/mrkuEARcs