Zika virus Anadolu Agency/Getty Images

Měl by se svět vypravit do Ria?

PRINCETON – Když bylo pořadatelství olympijských her v roce 2016 přiděleno Rio de Janeiru, virus zika ještě do Brazílie nedorazil. Dnes, kdy se do příprav na olympiádu investovaly miliardy dolarů, vykazuje stát Rio de Janeiro druhý nejvyšší počet osob podezřelých z nákazy tímto virem. Měly by se letošní letní olympijské hry odložit nebo přesunout jinam?

Je to složitá otázka a fakta stále nejsou dostatečně zřejmá. Proto jsem se v květnu připojil k 223 vědcům, bioetikům a expertům na veřejné zdraví a podepsal jsem otevřený dopis generální ředitelce Světové zdravotnické organizace Margaret Chanové. Žádáme ji v něm o svolání nezávislé skupiny, která by radila WHO i Mezinárodními olympijskému výboru v transparentním procesu, jenž by poskytl důkazy potřebné k nalezení rovnováhy mezi ochranou veřejného zdraví a narušením velké mezinárodní sportovní události.

Virus zika není nový, avšak kmen, který v roce 2013 pronikl do Brazílie, je nebezpečnější než jakákoliv dosud známá varianta. Studie zveřejněná v květnovém čísle časopisu New England Journal of Medicine potvrdila, že když virus nakazí těhotnou ženu, může zbrzdit mozkový vývoj jejího plodu – tento vzácný stav známe pod názvem mikrocefalie. V těžkých případech je mikrocefalie neslučitelná se soběstačným fungováním dítěte.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/eMNlgQ9cs