7

Měl by se svět vypravit do Ria?

PRINCETON – Když bylo pořadatelství olympijských her v roce 2016 přiděleno Rio de Janeiru, virus zika ještě do Brazílie nedorazil. Dnes, kdy se do příprav na olympiádu investovaly miliardy dolarů, vykazuje stát Rio de Janeiro druhý nejvyšší počet osob podezřelých z nákazy tímto virem. Měly by se letošní letní olympijské hry odložit nebo přesunout jinam?

Je to složitá otázka a fakta stále nejsou dostatečně zřejmá. Proto jsem se v květnu připojil k 223 vědcům, bioetikům a expertům na veřejné zdraví a podepsal jsem otevřený dopis generální ředitelce Světové zdravotnické organizace Margaret Chanové. Žádáme ji v něm o svolání nezávislé skupiny, která by radila WHO i Mezinárodními olympijskému výboru v transparentním procesu, jenž by poskytl důkazy potřebné k nalezení rovnováhy mezi ochranou veřejného zdraví a narušením velké mezinárodní sportovní události.

Virus zika není nový, avšak kmen, který v roce 2013 pronikl do Brazílie, je nebezpečnější než jakákoliv dosud známá varianta. Studie zveřejněná v květnovém čísle časopisu New England Journal of Medicine potvrdila, že když virus nakazí těhotnou ženu, může zbrzdit mozkový vývoj jejího plodu – tento vzácný stav známe pod názvem mikrocefalie. V těžkých případech je mikrocefalie neslučitelná se soběstačným fungováním dítěte.

Výskyt viru zika v Brazílii se přitom spojuje s obzvláště ničivou formou mikrocefalie, známou jako „sekvence narušení mozku u plodu“ („fetal brain disruption sequence“). Před rozšířením ziky do Brazílie byla zaznamenána jen hrstka případů, kdy měl plod toto postižení. Nedávný výzkum 35 plodů s mikrocefalií v Brazílii ovšem zjistil, že 11 z nich trpí zmíněnou formou narušení mozku.

Zatím poslední výzkum potvrzující vazbu mezi zikou a mikrocefalií vychází ze studie zveřejněné o dva měsíce dříve, která zkoumala těhotné ženy z Rio de Janeira s příznaky naznačující nákazu zikou. Z žen, u nichž se nákaza potvrdila, v sobě 29% nosilo plod s vážnou abnormalitou. Žádná z žen, u nichž se nákaza nepotvrdila, přitom neměla abnormální plod.

U dospělých způsobuje zika vysokou horečku a vyrážku; znepokojivější však je, že může být spojená s Guillain-Barrého syndromem, ničivou a život ohrožující poruchou, která může několik měsíců nebo i let způsobovat paralýzu. Riziko vzniku Guillain-Barrého syndromu u dospělého člověka nakaženého zikou zůstává neznámé.

WHO označila ziku za „závažné mezinárodní ohrožení veřejného zdraví“ a doporučila těhotným ženám necestovat do Brazílie. Jak ovšem pobyt doma pomůže těhotné ženě, když virus přivezou z Ria jiní? Vzhledem k očekávání, že olympijské hry navštíví 500 000 lidí, k tomu pravděpodobně dojde hned v několika zemích, kde je přítomen komár Aedes aegypti, jenž tento virus přenáší.

Proti tomuto odůvodnění, proč by se hry měly odložit či přesunout, budou používány dva argumenty. Za prvé že riziko nákazy je v zimě nízké, neboť je méně komárů, a že brazilská armáda používá postřiky v oblastech, kde se komáři líhnou. Jak ovšem v časopise Harvard Public Health Review nedávno uvedl Amir Attaran, profesor práva a zdraví obyvatelstva z Ottawské univerzity, přenos horečky dengue, tedy viru příbuzného zice a přenášeného týmž komářím druhem, sice během brazilské zimy klesá, ale zcela neustává.

A pokud jde o postřiky, Attaran zpochybňuje jejich účinnost vzhledem k faktu, že Rio letos zažívá prudký a ničím nevysvětlený vzestup horečky dengue. V okolí Olympijského parku, kde se uskuteční hlavní soutěže, se v prvním čtvrtletí letošního roku vyskytlo více případů dengue než za celý rok 2015.

Druhý argument zní, že Rio tak či tak navštěvují miliony turistů, takže rozšíření ziky do jiných zemí s výskytem komára Aedes aegypti je nevyhnutelné, a proto je v podstatě jedno, jestli návštěvníci, kteří virus zavlečou do svých domovských států, navštívili olympiádu. V důsledku výskytu viru zika v Brazílii se však urychlil i jeho výzkum a lze odůvodněně doufat, že se podaří najít vakcínu, antivirotikum nebo jiný prostředek boje s touto infekcí či jejím šířením.

Velmi tedy záleží na tom, kdy se infekce rozšíří. Pokud se olympijské hry uskuteční, sjedou se do Brazílie návštěvníci z mnohem většího počtu zemí než v případě, že by se žádné hry nekonaly. Pokud tito lidé zavlečou ziku do regionů s výskytem Aedes aegypti a s nedostatečnou úrovní zdravotnictví – například do západní Afriky nebo jižní Asie –, mohly by se virem nakazit miliony lidí, než se podaří vyvinout účinné prostředky prevence či léčby.

WHO prohlásila, že zrušení olympijských her by „podkopalo obrovské investice, které sportovci i další lidé vložili do příprav akce, jež by měla být fantastickou událostí“. K podkopání by bezpochyby došlo, avšak důsledky této možnosti je zapotřebí poměřit s riziky rozšíření nebezpečného viru. Olympijská charta tvrdí, že jádrem olympijského hnutí jsou společenská zodpovědnost a úcta k všeobecným základním etickým principům.

Je společensky nezodpovědné a zároveň neetické ignorovat rizika, která virus zika představuje pro dospělé i pro dosud nenarozené děti. Možná jsou tato rizika natolik nízká, že opravňují k uskutečnění olympiády v Riu (která by se v každém případě mohla spíše odložit než zrušit), ale možná nízká nejsou. Dokud kvalifikovaní experti nepřinesou veškerá fakta, měl by svět zůstat stranou.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.