masi1_GettyImages_plantgrowingcoinssunshine Getty Images

Jak mohou rozvojové země financovat SDG?

MANCHESTER – Cíle trvale udržitelného rozvoje (SDG), které obsahují tak dalekosáhlé položky jako skoncovat do roku 2030 s chudobou ve všech podobách a zajistit kvalitní vzdělání pro všechny, jsou mnohem ambicióznější než předešlý program s názvem rozvojové cíle tisíciletí. Zda svět těchto cílů dosáhne, to bude záviset především na penězích – zejména na veřejných financích.

Při financování agendy, jako je „Agenda trvale udržitelného rozvoje 2030“, která zahrnuje sedmnáct SDG, by tradičně hrála stěžejní roli takzvaná oficiální rozvojová pomoc (ODA). V době, kdy v některých největších tradičních dárcovských zemích – počínaje USA – nabývá vrchu nacionalistická rétorika a izolacionistická politika, však ODA nebude stačit.

Zahraniční pomoc v posledních několika letech přinejlepším stagnuje – a její zvýšení není na obzoru. Strašák globální recese – kterého posiluje obchodní válka amerického prezidenta Donalda Trumpa – naopak přibližuje možnost snížení příjmů dárcovských vlád spolu s vyšší domácí poptávkou po veřejných výdajích. Nic z toho nevěstí pro toky zahraniční pomoci vůbec nic dobrého.

https://prosyn.org/N6mZp3hcs