Ruská kultura pohrdání

Všechny už zase trápí ta otázka: kam směřuje Rusko? Soud s Michailem Chodorkovským a možnost bankrotu jeho společnosti Jukos, největšího ruského podniku, probudily hlasy volající, že prezident Putin vrací zemi do starých špatných časů diktatury. Při posuzování toho, kam Rusko míří, nám ale politická ani ekonomická analýza příliš nepomůže. Osud země určuje ruská společenská kultura.

Ruský politický systém skutečně brzdou pokroku země není, a nikdy jí ani nebyl. Ať Rusové žijí v monarchii, komunismu, Jelcinově divokém tržním hospodářství nebo Putinově údajné diktatuře zákona, výsledek je stále týž - systém opovrhuje svými občany a vyvolává rovnocennou a protichůdnou reakci, posměch a nedůvěru.

Ruský kapitalismus nesnáší spotřebitele stejně, jako je nesnášel ruský komunismus. Ať jde o číšníka či hosta čekajícího na obsloužení, Rus je přesvědčen, že ho vezmou na hůl a sprostě s ním vyběhnou, a tak se obrňuje netečností.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/jwnummQ/cs;