0

Rusko překračuje únosnou mez

NEW YORK – V uplynulých týdnech a rocích jsme oba tvrdili, že Rusko vůči Gruzii a jejímu prozápadnímu, demokraticky zvolenému prezidentu Michailu Saakašvilimu uskutečňuje politiku usilující o změnu režimu. Předpověděli jsme, že nevloží-li se do věci důrazně a jednotně Západ, blíží se válka.

Teď eskalace násilí v Jižní Osetii tragicky vyvrcholila totální ruskou invazí do Gruzie. Západ, především Spojené státy, mohl této válce předejít. Nablízku je zlomový okamžik ve vztazích Západu s Ruskem v éře po skončení studené války.

Co přesně se v Jižní Osetii minulý týden stalo, je nejasné. Každá ze stran bude obhajovat svou verzi. Bez pochyb ovšem víme, že Gruzie reagovala na opakované provokativní útoky jihoosetinských separatistů řízených a financovaných Kremlem. Nejde o válku, kterou by si Gruzie přála; byla přesvědčena, že prostřednictvím strategie měkké moci se v Jižní Osetii pomalu prosazuje.

Ať už gruzínská vláda jakkoli chybovala, ruské konání to ospravedlnit nemůže. Kreml podnikl invazi do sousedního státu, což je nezákonný projev agrese porušující Chartu OSN a zásadní principy spolupráce a bezpečnosti v Evropě.