Paralely s rokem 1937

NEW HAVEN – Deprese propuknuvší po krachu burzy roku 1929 se osm let nato zlomila k horšímu a oživení přinesla až obrovská hospodářská stimulace v důsledku druhé světové války, konfliktu, který si vyžádal přes 60 milionů životů. Než se oživení dostavilo, značná část Evropy a Asie ležela v troskách.

Současný stav světa není ani zdaleka tak zoufalý, ale určité paralely tu jsou, zejména s rokem 1937. Lidé jsou dnes stejně jako tehdy už dlouho zklamaní a mnozí si zoufají. Narůstá v nich strach z vlastní dlouhodobé ekonomické budoucnosti. A takový strach může mít vážné důsledky.

Například dopady finanční krize roku 2008 na ukrajinskou a ruskou ekonomiku mohou být prapříčinou války, která tam v současnosti probíhá. Podle Mezinárodního měnového fondu v letech 2002 až 2007 Ukrajina i Rusko zaznamenaly úchvatný růst: během oněch pěti let reálný HDP na osobu vzrostl o 52 % na Ukrajině a o 46 % v Rusku. To je už teď pryč: růst reálného HDP na osobu dosáhl loni pouhých 0,2 % na Ukrajině a 1,3 % v Rusku. Nespokojenost vyvolaná takovým zklamáním může pomoci vysvětlit zlost ukrajinských separatistů, rozladěnost Rusů i rozhodnutí ruského prezidenta Vladimíra Putina anektovat Krym a podpořit separatisty.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/9vO22o0/cs;