Skutečná surovina bohatství

TIRANA – Chudé země vyvážejí suroviny, jako jsou kakao, železná ruda či surové diamanty. Bohaté země vyvážejí – často do zmíněných chudých zemí – složitější produkty, jako jsou čokoláda, automobily či drahokamy. Chtějí-li chudé země zbohatnout, měly by přestat vyvážet své zdroje v surové formě a soustředit se na to, jak k nim přidat hodnotu. Jinak získají lví podíl z hodnoty a všechna dobrá pracovní místa bohaté země.

Chudé země by mohly následovat příkladu Jihoafrické republiky a Botswany a využívat svého přírodního bohatství k vynucování industrializace omezováním vývozu nerostů v surové formě (této politice se lokálně říká „beneficiace“). Měly by to však opravdu dělat?

Některé myšlenky jsou horší než špatné: jsou přímo vyklešťující, poněvadž interpretují svět způsobem, který klade důraz na druhotné záležitosti – řekněme na dostupnost surovin – a činí společnosti slepými vůči slibnějším příležitostem, jež mohou ležet jinde.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/WQk5yRu/cs;